Rozumieć, by kochać lepiej: Odkryj świat psiej psychikI!
Zapisz się w najkorzystniejszej ofercie, ceny wzrastają 25 marca! >>
18.05.2024
XVIII Ogólnopolska Konferencja Behawioryzmu Zwierząt ONLINE
 

Lęk i deprywacja potrzeb u psów Nowe spojrzenie na modyfikację zachowań

 
Formuła online
+ dostęp do wykładów przez 7 dni
Do rozpoczęcia konferencji pozostało:
 
Kongres Behawiorystyczny Psy 2024
Podczas tegorocznej konferencji skupimy się na nowym spojrzeniu na lęk i deprywację potrzeb psów. Dowiemy się, jak na dobrostan psa może wpływać niezabezpieczenie jego potrzeb oraz czy może być to narzędziem treningowym. Wskażemy, jak nieodpowiednie budowanie relacji psa z człowiekiem może wpływać na  zachowanie zwierzęcia oraz jak rozpoznać obniżenie nastroju u psa. Przeanalizujemy liczne przypadki z praktyki fachowców i wskażemy sprawdzone techniki pracy z psami dotkniętymi lękiem i deprywacją potrzeb. Wskażemy, jak możemy wspomóc psy stosując odpowiednią dietę i suplementację oraz  jak  połączyć ją z zoofarmakognozją w kompleksowym podejściu do psa lękowego. Przeanalizujemy także kiedy  należy włączyć wsparcie farmakologiczne.

Autorskie metody pracy, analizy problemów, diagnozy, techniki  pracy z psami oraz wykorzystanie ich w codziennej pracy behawioralnej,  przedstawią eksperci-praktycy  specjalizujący się w różnych dziedzinach nauki - od treningu przez behawioryzm, aż po medycynę weterynaryjną.

Zapraszam serdecznie,

Katarzyna Zaborowska

Redakcja Animal Expert

Organizator:

 
 

SPECJALNIE DLA WAS 90 MINUTOWY PANEL DYSKUSYJNY ZE WSZYSTKIMI NASZYMI PRELEGENTAMI, PODCZAS KTÓREGO BĘDZIECIE MOGLI ZADAWAĆ NURTUJĄCE WAS PYTANIA!

DOSTĘP DO MATERIAŁÓW SZKOLENIOWYCH ORAZ WYKŁADÓW PRZEZ 7 DNI Z MOŻLIWOŚCIĄ PRZEDŁUŻENIA DO 30 DNI! Uwaga! Nagranie zostanie wysłane po montażu materiału. Czas dostępu jest liczony od dnia otrzymania nagrania.

PODCZAS KONFERENCJI

Podczas przerw prezentujemy fragmenty merytorycznych nagrań autorstwa Beaty i Piotra Leszczyńskich na temat terapii psów z zaburzeniami separacyjnymi.

 

Prelegenci Podczas konferencji wystąpią:

 
 
Zobacz więcej

Agata Kokocińska

etolog, zoopsycholog, trener zwierząt, pedagog specjalny
Zobacz więcej

lek. wet. Martyna Woszczyło

lekarz weterynarii, behawiorysta
Zobacz więcej

Katarzyna Wawryniuk

etolog, zoopsycholog, behawiorysta, instruktor szkolenia zwierząt
Zobacz więcej

tech. wet. Agnieszka
Cholewiak-Góralczyk

Technik weterynarii oraz doświadczony dietetyk
Zobacz więcej

Paulina Ziółkowska

behawiorystka, trenerka psów

Plan konferencji18.05.2024 r., godz. 9:00 – 17:35

60 minutowe wykłady + 15 minutowy panel pytań i odpowiedzi po każdym wykładzie
 

1 Deprywacja i nasycenie a biologiczne podłoże frustracji. Jak niezabezpieczenie potrzeb zwierzęcia może wpłynąć na jego dobrostan, a kiedy może być narzędziem treningowym?

dr Agata Kokocińska
 9:05 - 10:05 WYKŁAD

Frustracja, z łac. frustratio, czyli 'zawód', 'udaremnienie' to emocja znana każdemu z nas. Także pozostałe zwierzęta (te niebędące ludźmi) przeżywają ją na co dzień i jest to jedna z funkcji przystosowawczych naszych organizmów. Do czego jest potrzebna? Przede wszystkim - do uzyskania celu. Pojawia się ona w momencie, kiedy zwierzę nie jest w stanie uzyskać pożądanego celu, nie może przekroczyć barier, wykonać zadania. W pierwszej fazie powoduje zwiększenie wysiłków do osiągnięcia celu, co nazywamy motywacją, ale z czasem zachowanie zwierzęcia się zmienia przechodząc w inne działanie: przeniesione, przerzutowe, czy autodestrukcyjne. Dlaczego więc frustracja to emocja, która jest tak ważna, by przetrwać? I co ma wspólnego z zabezpieczeniem potrzeb i treningiem psa?  O tym wszystkim opowie podczas wykładu dr Agata Kokocińska.

  1. Czym jest i jak działa frustracja u psa?
  2. Czym jest motywacja i skąd się bierze?
  3. Frustracja, motywacja a stres – wzajemne oddziaływanie.
  4. Potrzeby, cele, wzmocnienia.
  5. Balans pomiędzy deprywacją a nasyceniem.
  6. Klarowność komunikacji a frustracja.
 10:05 – 10:20 PYTANIA I ODPOWIEDZI
 10:20 – 10:25 PRZERWA
 

2 Zaangażowanie emocjonalne i zaburzenia socjalizacyjne w relacji człowieka z psem

mgr Katarzyna Wawryniuk
 10:25 – 11:25 WYKŁAD

Nie od dziś wiadomo, że bardzo wiele zaburzeń zachowania psów wynika z nieodpowiednio zbudowanej relacji z człowiekiem, co również przekłada się na to, jak zwierzę reaguje na elementy przestrzeni w której się znajduje, ogólny nastrój oraz dobrostan, czy nawet wyniki w sportach. Znając złożoność procesu udomowienia (co z resztą wciąż jest aktualizowane przez badaczy i ciągle odkrywane są nowe zagadnienia mające kluczowe znaczenie w rozumieniu psiej psychiki), postaram się przełożyć najnowszą wiedzę z tego zakresu na ujęcie praktyczne w kontekście życia codziennego, treningu oraz rozwiązywania problemów behawioralnych psów.

  1. Reaktywne zaburzenie więzi – czy jest ono możliwe u psów i jakie niesie konsekwencje behawioralne?
  2. Obrona zasobów a brak wsparcia ze strony człowieka – jak relacja społeczna psa z opiekunem może wpływać na to, że pies kontroluje i broni wybrane elementy środowiska?
  3. Lęk separacyjny jako efekt reaktywnego zaburzenia więzi - jak pomóc psu, aby nie obawiał się samodzielnego pozostawania w wyznaczonym miejscu i pozostawał na luzie, a nie w pełnym napięciu.
  4. Zaangażowanie i dostępność emocjonalna ze strony człowieka względem psa – czym są, w jaki sposób powinny się przejawiać w zachowaniu przewodnika i jaki mają wpływ na poczucie komfortu i ulgi u czworonoga.
  5. Wsparcie psa krok po kroku – jak zbudować relację oraz jakie konkretnie zachowania należy wypracować u człowieka, aby stał się realnie wpierającym opiekunem? Analiza mowy ciała opiekuna wspierającego i niewspierającego psa. Jakie znaczenie ma tu podświadomość psa i człowieka?
  6. Dom otwarty – czy to faktycznie idealne warunki dla psa, czy nadmiar gości oraz swobody jest psu potrzebny i jak wpływa na jego nastrój oraz zachowanie. Jak w tym wszystkim ma odnaleźć się opiekun psa i stać się jego prawdziwym przewodnikiem?
  7. Właściciel, opiekun, przewodnik – jak nomenklatura określająca człowieka ma się do jego zaangażowania emocjonalnego i socjalizacji z psem.
  8. Socjalizacja człowieka z psem i psa z człowiekiem – na co zwracać uwagę?
 11:25 – 11:40 PYTANIA I ODPOWIEDZI
 11:40 – 11:50 PRZERWA
 

3 Dieta, suplementacja i zoofarmakognozja - czy coś z tego może pomóc na lęk psa?

tech. wet. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk
 11:50 – 12:50 WYKŁAD

Podczas wykładu dowiesz się czym jest lękliwość i jak wiele psów dotkniętych jest tym problemem. Wskażemy, jaką rolę ma dieta jako wsparcie w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz które składniki mogą wpływać na poprawę kondycji psa, a które ją pogarszać. Jak odpowiednio dobrana suplementacja może wpłynąć na zdrowie psa i kiedy warto ją stosować. Autorka przybliży nam zagadnienie zoofarmakognozji, poda przykłady roślin wykorzystywanych w zoofarmakognozji do redukcji lęku oraz zdradzi nam, jak połączyć dietę, suplementację i zoofarmakognozję w kompleksowym podejściu do psa lękowego.

  1. Wprowadzenie:
    - krótka definicja lękliwości u psów
    - statystyki: ile psów cierpi na zaburzenia lękowe?
  2. Dieta jako wsparcie:
    - rola diety w funkcjonowaniu układu nerwowego
    - składniki pokarmowe wpływające na poziom lęku (np. tryptofan, omega-3)
    - przypadki, kiedy nieprawidłowa dieta może wywołać lub zaostrzać objawy lękowe
  3. Suplementacja:
    - rodzaje suplementów wspomagających układ nerwowy
    - badania potwierdzające skuteczność suplementacji w redukcji lęku
    - praktyczne wskazówki: kiedy warto rozważyć suplementację?
  4. Zoofarmakognozja:
    - definicja i krótka historia zoofarmakognozji
    - jak zwierzęta instynktownie wybierają rośliny lecznicze
    - przykłady roślin wykorzystywanych w zoofarmakognozji do redukcji lęku
  5. Praktyczne zastosowanie:
    - jak połączyć dietę, suplementację i zoofarmakognozję w kompleksowym podejściu do psa lękowego?
 12:50 - 13:05 PYTANIA I ODPOWIEDZI
 13:05 – 13:25 PRZERWA 20 min na spacer z psem i / lub smaczną kawę!
 

4 Wsparcie farmakologiczne w przypadku przewlekłego obniżenia nastroju u psów

lek. wet. Martyna Woszczyło
 13:25 – 14:25 WYKŁAD

Niezwykle ważnym etapem w pracy z psem z zaburzeniami behawioralnymi jest rozpoznanie tych zaburzeń oraz stopień ich nasilenia - pomaga to zastosować odpowiednią terapię. Podczas wykładu autorka wskaże nam, jak prowadzić diagnostykę różnicową zaburzeń nastroju psa, wskaże jakie lei i suplementy możemy zastosować i jak one mogą wpłynąć na zachowanie psa. Dowiemy się także, jak ważna jest i jak powinna wyglądać, prawidłowa współpraca z behawiorystą.

  1. Rozpoznawanie i diagnostyka różnicowa zaburzeń nastroju u psów
  2. Dobór technik wsparcia - suplementacja a leki
  3. Cel wprowadzenia i spodziewane efekty farmakoterapii zachowania
  4. Współpraca terapeutyczna z behawiorystą prowadzącym
 14:25 - 14:40 PYTANIA I ODPOWIEDZI
 14:40 – 14:45 PRZERWA
 

5 Strategie radzenia sobie, ich rodzaje oraz zastosowanie w pracy z psimi osobami

Paulina Ziółkowska
 14:45 – 15:45 WYKŁAD

Strategie radzenia sobie to narzędzia niezwykle pomocne w pracy z psimi osobami, niezbędne szczególnie w przypadku psów wykazujących tzw. zachowania problemowe. W trakcie wykładu osoby uczestniczące dowiedzą się czym są strategie radzenia sobie, jakie strategie mają psy w zależności od rasy/ typu rasy, jak zbudować strategie radzenia sobie oraz kiedy i jak ich używać. Wspomniane będą również zagrożenia, które związane są z nieprawidłowo używanymi strategiami radzenia sobie i w jaki sposób sobie z tym radzić. Wykład będzie uzupełniony materiałami foto i video.

  1. Czym są strategie radzenia sobie
  2. Jakie strategie radzenia sobie mają psie osoby
  3. Strategie w zależności od rasy/ typu rasy
  4. Budowanie strategii radzenia sobie
  5. Kiedy i jak korzystać ze strategii radzenia sobie w pracy z psem
  6. Jakie ryzyko niesie ze sobą nieumiejętne korzystanie ze strategii radzenia sobie.
 15:45 - 16:00 PYTANIA I ODPOWIEDZI
 16:00 – 16:05 PRZERWA
 

5 Panel dyskusyjny

dr Agata Kokocińska
lek. wet. Martyna Woszczyło
Katarzyna Wawryniuk
tech wet. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk
Paulina Ziółkowska
„Lęk i deprywacja potrzeb – podejście interdyscyplinarne”
 16:05 - 17:35

Zapraszamy do udziału w wyjątkowej dyskusji, podczas której będziesz mieć możliwość zadania wszystkich nurtujących Cię pytań z zakresu lęku i deprywacji potrzeb, gronu eksperckiemu będącemu przedstawicielami różnych dziedzin nauki: behawiorystyki, weterynarii, etologii, zoopsychologii zwierząt.

Nasi eksperci wspólnie przedyskutują tematy, które na bieżąco będą zgłaszane przez uczestników konferencji, dzięki czemu uzyskacie złożoną odpowiedź na swoje problemy w ujęciu interdyscyplinarnym.

W panelu weźmie udział pięć prelegentek XVIII edycji Konferencji:
dr Agata Kokocińska, lek. wet. Martyna Woszczyło, Katarzyna Wawryniuk, tech wet. Agnieszka Cholewiak-Góralczyk, Paulina Ziółkowska

 17:35 - KONIEC KONFERENCJI
 
 

*Program Konferencji może ulec zmianie.

Warsztaty

 
19 i 25.05.2024 r.
10:00 - 12:00
W systemie online
Agata Kokocińska
WARSZTAT 1
 19.05.2024 r. - 10:00-12:00

Lęk, panika, stres – a może frustracja? Czyli ciekawe przypadki, jak łatwo można postawić złą diagnozę.

Na warsztacie zostaną omówione ciekawe przypadki, które często błędnie są oceniane jako lęk separacyjny, panika, nadpobudliwość, czy po prostu złośliwość. Jedną z najczęstszych przyczyn problemów behawioralnych psów jest niezaspokojenie ich potrzeb. Te zaś potrafią być bardzo różne w zależności od:

  • rasy
  • wieku
  • temperamentu
  • doświadczeń życiowych
  • przywiązania do opiekuna
  • socjalizacji
  • kompetencji socjalnych
  • i wielu innych czynników.

Program warsztatów:

  1. Jak poprawnie postawić diagnozę?
  2. Przydatne narzędzia diagnostyczne.
  3. Jak przeprowadzać wywiad z klientem.
  4. Co jeśli klient kłamie?
  5. Problemy separacyjne psów – jakie są typy i jak je odróżnić?
    • Przypadek 1 – Lęk separacyjny?
    • Przypadek 2 ¬– Panika?
  6. Zaburzenia neurologiczne – jakie mogą dawać objawy?
    • Przypadek 3 – Problemy neurologiczne?
  7. Reaktywność a nadpobudliwość.
    • Przypadek 4 – Nadpobudliwość?
  8. Mój pies jest złośliwy
    • Przypadek 5 – NIESPODZIANKA
Warsztat online
 Zapisy otwarte
Katarzyna Wawryniuk
WARSZTAT 2
 25.05.2024 r. - 10:00-12:00

Edukacja i kształtowanie postaw opiekuna psa w procesie terapii behawioralnej –  jak skonstruować i zapisać skuteczne zalecenia do samodzielnej realizacji przez opiekunów psów wykazujących zaburzenia zachowania na bazie lęku oraz nadwrażliwości. 

Praktyczny warsztat dla profesjonalnych zoopsychologów z zakresu konstrukcji oraz graficznego zapisu zaleceń po konsultacjach diagnostycznych i kontrolnych. Jak wprowadzić oraz opracować zadnia oraz wskazówki dla podopiecznych, aby nie były one ścianą mało przyswajalnego tekstu, a efektywną pomocą w osiąganiu kolejnych celów terapii behawioralnej?

Podczas warsztatu dowiecie się, m.in.:

  1. Jak dobrze skonstruowanymi zaleceniami zbudować motywację wewnętrzną opiekuna do pracy z psem?
  2. Jak w zalecaniach po konsultacji dotrzeć do właściciela psa – analiza potrzeb psychologicznych opiekuna zwierzęcia przejawiającego zachowania niepożądane.
  3. Zalecenia na wyciszenie psa i człowieka – trening zbudowania dostępności emocjonalnej: „Usłysz swoje emocje, zauważ emocje psa”.
  4. Jak konstruować mapy mentalne, grafiki oraz przyswajalne teksty, przemawiające do kursanta, zamiast wielostronnicowych zaleceń, które zazwyczaj nieprzeczytane lądują w śmietniku.
  5. Konkretyzowanie realnych celów w procesie terapii tak, aby opiekun psa nauczył się dostrzegać drobne sukcesy budujące ogólny efekt końcowy.
  6. Czy zaleceniami możemy zbudować FLOW we współpracy zoopsychologa z opiekunem psa oraz w samodzielnej pracy opiekuna psa pomiędzy kolejnymi spotkaniami ze specjalistą?
  7. Elementy konstrukcji i redagowania zaleceń oraz materiałów dydaktycznych, które sprawią, że kursant uzna je za potrzebne, przydatne i pomocne.
Warsztat online
 Zapisy otwarte

Szczególy o wydarzeniuCo otrzymasz jako uczestnik

 
 
100% merytoryki

wskazujemy techniki, które wykorzystuje współczesna behawiorystyka zwierząt – omawiamy metody tylko potwierdzone w praktyce, które rzeczywiście pojawiają się w gabinetach behawiorystycznych i weterynaryjnych.

Od początku istnienia Konferencji oraz czasopisma Animal ExperT

prowadzimy konsultacje dotyczące problemów z zachowaniem psów i podejmujemy tylko najważniejsze dla Państwa zagadnienia.

Stawiamy na ludzi z doświadczeniem w prowadzeniu terapii.

Wyselekcjonowane grono prelegentów, za którymi stoją konkretne sukcesy terapeutyczne co roku dzieli się swoim doświadczeniem i wskazuje rozwiązania, które stosują w codziennej pracy.

Dzięki unikalnej praktycznej formule

będziesz potrafił zastosować wiedzę pozyskaną podczas naszego wydarzenia w codziennej pracy.

Kup biletWeź udział w konferencji

 
START PRZEDSPRZEDAŻY BILETÓW!:
 
Zapisz się w najniższej cenie tylko do 25 marca, po tym terminie ceny wzrosną »
Konferencja online
Udział w Konferencji online
   
  zł brutto
 
Konferencja online + warsztat I
Udział w Konferencji i warsztacie I - 19.05.2024 r.
   
  zł brutto
 
Konferencja online + warsztat II
Udział w Konferencji i warsztacie II - 25.05.2024 r.
   
  zł brutto
 
Konferencja online + warsztaty I i II
Udział w Konferencji i warsztatach
I (19.05.2024 r.) i II (25.05.2024 r.)
   
  zł brutto
 

Dlaczego lepiej spotkać się online?

 
 
Oglądaj gdzie chcesz i kiedy chcesz
Formuła dopasowana do Ciebie oglądaj gdzie chcesz i kiedy chcesz - możliwość oglądania kongresu w każdym miejscu na świecie i na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu!
 
Kongres na żądanie
nie musisz czekać przed laptopem na wyznaczone godziny. Po Kongresie otrzymasz 7-dniowy dostęp do nagrania wszystkich prelekcji. Możesz go obejrzeć na swoim telefonie!
 
Praktyczna formuła
Otrzymasz praktyczną dawkę wiedzy potrzebnej w gabinetach behawiorystycznych i weterynaryjnych. Wskazujemy techniki, które wykorzystuje współczesna behawiorystyka zwierząt – omawiamy metody tylko potwierdzone w praktyce.
 
Wersja na żywo 
Wersja na żywo to kontakt z uczestnikami, prelegentem, a także możliwość zadawania pytań podczas wydarzenia.

Kto powinien wziąć udział?

 
 
  • Behawioryści, zoopsycholodzy, trenerzy, którzy na co dzień pracują z psami z różnymi zaburzeniami zachowania.
  • Lekarze weterynarii, technicy weterynaryjni, którzy muszą wiedzieć, jak prawidłowo odczytywać sygnały dawane im przez psich pacjentów, by zadbać o ich dobrostan.
  • Pracownicy schronisk, fundacji, hoteli dla zwierząt i innych organizacji zajmujących się opieką nad psami.
  • Osoby prywatne, które chcą poznać najnowsze doniesienia z zakresu komunikacji oraz chcą zbudować głęboką więź ze swoim zwierzęciem opartą na wzajemnym zrozumieniu.
  • Studenci, którzy chcą uzyskać dostęp do wiedzy z zakresu nowoczesnej psychologii zwierząt, poznać cenionych i znanych ekspertów oraz zawrzeć znajomości w środowisku profesjonalnych behawiorystów.
  • Wszyscy Ci, którym zależy na świadomym prowadzeniu psa.

ZAUFAJ NASZEMU 
DOŚWIADCZENIU I WIEDZY!

 

Masz już bilet na Kongres,
ale nadal nie masz biletu na warsztaty?
Nic straconego!

Zaloguj się na swoje konto i dokup wybrany przez siebie warsztat!

Partnerzy:

 

KontaktMasz pytania?
Napisz do nas lub zadzwoń

 
BIURO OBSŁUGI KLIENTA

Kontakt dla uczestników

Katarzyna Zaborowska

tel. 61 66 55 828
wyślij email

XV Ogólnopolska Konferencja Behawioryzmu Zwierząt

XVIII Ogólnopolska Konferencja Behawioryzmu Zwierząt to ogólnopolskie wydarzenie kierowane do behawiorystów, zoodietetyków, lekarzy weterynarii i opiekunów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedze na temat komunikacji psów. Wszystkie prelekcje prowadzą eksperci-praktycy, którzy przedstawiają sprawdzone narzędzia i metody pracy z psami lękowymi i deprywacją potrzeb. Uczestnicy poznają jak rozpoznawać te problemy behawioralne, ich przyczyny oraz możliwości terapii co przyczyni się do polepszenia ich stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.
 
@ Copyright 2023 Forum Media Polska