Zaburzenia behawioralne – lęk i agresja

Zaburzenia behawioralne u psów często przyjmują formę zachowań lękowo-agresywnych w stosunku do obcych zwierząt, środowiska, a nawet opiekunów. Jak radzić sobie z zaburzeniami behawioralnymi u psa lękliwego? Czy pies lękliwy może stać się agresywnym psem?

Skąd biorą się zaburzenia behawioralne?

Pies lękliwy nigdy nie jest taki bez powodu. Przyczyny zaburzeń behawioralnych są oczywiście różnorodne, lecz często należy wiązać je z niską pewnością siebie, potrzebą zachowania dużej przestrzeni osobistej czy przebodźcowaniem. Ogromne znaczenie ma też nieprawidłowa socjalizacja. Jeśli zaburzenia behawioralne zauważalne są już od wieku szczenięcego, mogą wynikać z genetyki. Pies lękliwy niemal od pierwszych chwil będzie obawiał się ruchu, dotyku czy dźwięku. Bardzo duży wpływ na zachowanie zwierzęcia ma stosowana wobec niego przemoc. Często zdarza się, że ma on za sobą traumatyczne przeżycia, które na długo pozostawiają ślad w psychice. Pies lękliwy może też być takim również ze względu na chorobę – unikanie dotyku łatwo pomylić ze strachem.

Pies lękliwy – od zaburzenia równowagi do agresji

Psy dążą do homeostazy, dlatego gdy jeden z czynników zaburza równowagę, pojawia się reakcja. W chwili, kiedy napięcie emocjonalne zwierzęcia osiąga zbyt wysoki poziom, pojawia się strach, a następnie reakcja obronna organizmu podyktowana instynktem. Lęk utrwala się w przypadku powtarzającej się sytuacji – pies zapamiętuje i przewiduje zagrożenie. Jeśli lęk nie zostanie wyeliminowany, będzie narastał i objawi się agresją w stosunku do przedmiotów lub ludzi. Zawsze należy pamiętać, że agresywny pies rzadko jest taki z natury.

Agresja o podłożu lękowym to częsty problem opiekunów psów, wymagający zrozumienia przyczyn zachowania zwierzęcia. Czym kieruje się agresywny pies? Otóż atakuje on dopiero, gdy inne strategie w postaci ucieczki, zastygnięcia czy negocjacji zawodzą. Zachowanie psa zawsze osadzone jest w pewnym kontekście i zazwyczaj wynika ze strachu, często frustracji czy braku możliwości ucieczki. Mając do czynienia z agresywnym psem, trzeba wiedzieć, że niektóre sygnały wysyłane przez ludzi mogą sprawiać, że czuje się on zagrożony. Właściciele zwierząt nie mogą zapominać, że występują istotne różnice w komunikacji psów i ludzi. Gesty w naszym mniemaniu uspokajające mogą zostać odebrane jako sygnały grożące.

Co może sprawić, że pies lękliwy zaatakuje? Sygnały takie jak patrzenie psu w oczy, podchodzenia na wprost, nachylanie się, ograniczaniu psu swobody, wyciąganie ręki nad głowę czy utrzymywanie głowy człowieka na wysokości głowy zwierzęcia są prowokacyjne. Jak widać to, co uznajemy za przyjazne w ludzkim języku gestów, nie musi być takie dla psa. Jednak unikanie wspomnianych zachowań to tylko jeden z elementów pracy, której wymaga agresywny pies. Potrzebne bywa również odwrażliwianie. Zaburzenia behawioralne warto leczyć z pomocą specjalisty, a przede wszystkim nigdy nie można ich lekceważyć. Pies, który raz zaatakował, z pewnością zrobi to ponownie.

Agresywny pies. Czy suplementy dla psa mogą być przydatne?

W wielu przypadkach, zarówno u psów lękliwych, jak i tych z nabytą skłonnością do agresji, pomocne okazują się suplementy dla psa. Zawsze powinny być one dobrane przez specjalistę i warto brać je pod uwagę w leczeniu farmakologicznym. To istotne, ponieważ niektóre suplementy dla psa mogą wchodzić w reakcje z lekami lub oddziaływać na te same szlaki neurologiczne. Pies lękliwy czy nawet agresywny pies może być leczony z pomocą substancji takich, jak tryptofan, którego poziom obniża się wraz ze wzrostem poziomu stresu. W terapii lęku wykorzystuje się również peptydy mleka, które są bezpieczne i łatwo dostępne.

Kolejny składnik, który mogą zawierać suplementy dla psa to l-teanina, która w formie lewoskrętnej występuje w zielonej herbacie. Do środków stosowanych w terapii psów zaliczają się także feromony, które jako substancje zapachowe wiążą się z konkretnym sygnałem. Bodźce zapachowe mają dla psów bardzo duże znaczenie, a DAP, czyli (Dog-appeasing pheromone) to syntetyczny analog, który wytwarzany jest przez gruczoły listwy mlecznej karmiącej suki i wpływa na poprawę kondycji behawioralnej psów i szczeniąt. Suplementy dla psów z feromonami bywają też użyteczne w terapii zwierząt w schroniskach.

Terapia to podstawa

Suplementy dla psów obejmują również preparaty ziołowe, które są przychylnie traktowane także przez samych właścicieli psów. Jednak by zioła mogły zadziałać, konieczny jest dłuższy okres, podczas którego zwykle prowadzona jest również terapia zaburzeń behawioralnych, co sprawia, że trudno jednoznacznie stwierdzić, czy są one skuteczne. Leczenie z wykorzystaniem preparatów ziołowych może być także utrudnieniem przy stosowaniu leków z grupy antydepresantów. Należy jednak mieć na uwadze, że zaburzenia behawioralne powinny być leczone przede wszystkim za pomocą odpowiedniej terapii, a suplementy dla psa to jedynie przydatny dodatek. Każde działanie należy skonsultować z lekarzem weterynarii lub behawiorystą dla pełnego bezpieczeństwa psa i powodzenia terapii.