Ogólnopolski Kongres Behawioryzmu Zwierząt

PSYCHOLOGICZNE ASPEKTY ZACHOWAŃ KOTÓW I TERAPIA ZABURZEŃ BEHAWIORALNYCH

Warszawa, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, 14 października 2017 r.

#BehawiorystykaKota

SPRAWDZONE METODY

Przedstawiamy przetestowane w praktyce metody pracy z kotami agresywnymi i lękliwymi, które przyniosły oczekiwane rezultaty w postaci zmiany zachowania

KONKRETNE PRZYPADKI

Nasi eksperci rozkładają na czynniki pierwsze konkretne przypadki zaburzeń behawioralnych kotów i pokazują, jak powinien przebiegać proces diagnostyczny oraz dalsza terapia

INDYWIDUALNE PODEJŚCIE

Prezentujemy rozwiązania, które zakładają indywidualne podejście diagnostyczne i terapeutyczne z uwzględnieniem metod wspierających takich jak żywienie i suplementacja kotów

UZNANI EKSPERCI

Swoją praktyką podzielą się behawioryści, zoopsycholodzy i lekarze weterynarii, którzy na co dzień pracują z kotami
Program kongresu:
8:00 – 9:00
Rejestracja uczestników
9:00 – 9:10
Uroczyste otwarcie
9:10 – 10:40
Somatyczne przyczyny zaburzeń zachowania u kotów. Stres jako przyczyna zaburzeń behawioralnych. Małgorzata Biegańska – Hendryk

Dowiesz się:

 • Jak choroby neurologiczne wpływają na zachowanie?
 • Jak ból i świąd wpływają na zachowanie kotów?
 • O czym świadczy nieprawidłowa urynacja/ defekacja kotów?
 • Które choroby przewodu pokarmowego wpływają na zachowanie?
 • Wpływ hormonów na zmianę zachowania?

Oraz:

 • Jak stres wpływa na zachowanie kota?
 • Które sytuacje powodują wzrost poziomu stresu (nowe zwierzę w domu, przeprowadzka lub wyjazd, pojawienie się dziecka, remont i hałas, śmierć w obrębie grupy społecznej)?
 • Urynacja pozakuwetowa jako częsty objaw stresu.
 • Jak eliminować źródło stresu i łagodzić kocie zachowania?
10:40 – 10:55
PRZERWA KAWOWA
10:55 – 11:55
Profilaktyka zachowań agresywnych u kotów z wykorzystaniem metod behawioralnych. Beata Leszczyńska

Dowiesz się:

 • Jakie są źródła agresji u kotów – agresja terytorialna, lękowa czy przemieszczona?
 • Jak właściwie reagować na bierne i czynne przejawy agresji w zależności od przyczyn?
11:55 – 12:55
Zalecenia terapeutyczne w pracy z kotem lękliwym. Katarzyna Ganszczyk – Rawska

Dowiesz się:

 • Jak odróżnić strach o charakterze adaptacyjnym od zachowań patologicznych?
 • Jak dokonać oceny sytuacji przed rozpoczęciem terapii, w szczególności rozpoznać bodźce wywołujące i wzmacniające koci lęk?
 • Jakie techniki behawioralne możesz wykorzystać w pracy z kotem lękliwym?
 • Jak prowadzić terapię w zależności od podłoża lęku i specyfiki prezentowanych zaburzeń?
12:55 -13:40
LUNCH
13:40 – 14:40
Analiza naturalnych zachowań kotów na bazie najciekawszych studiów przypadków. Amber Batson

Nauczysz się:

 • Jak zrozumienie normalnych zachowań kotów pomaga zrozumieć rozwój problemów związanych z zachowaniem?
 • Jak możemy poprawić nasze relacje z kotami?
 • Jak środowisko domowe wpływa na naturalne zachowania kotów - jakie są rezultaty uniemożliwiania kotom zachowań naturalnych?
 • Jak zapewnić odpowiednie środowisko kotom (w tym wzbogacenie środowiska) będące punktem wyjścia do zapobiegania oraz rozwiązywania już istniejących problemów behawioralnych?
14:40 – 16:10
Komunikacja kotów – jak porozumiewają się koty? Amber Batson

Nauczysz się:

 • Jak interpretować sygnały werbalne?
 • Jak zrozumieć sygnały niewerbalne wysyłane przez kota?
 • Kiedy kot znaczy teren moczem i w jakich sytuacjach może to być objaw zaburzeń behawioralnych?
16:10 – 16:25
PRZERWA KAWOWA
16:25 – 17:55
Podstawy żywienia kotów, wpływ rodzaju diety i sposobu żywienia na zdrowie i zachowanie. Magdalena Chmielarz

Nauczysz się:

 • Specyficznych wymagań kota, jeśli chodzi o żywienie oraz jak wpływa to na zachowania pokarmowe i preferencje w wyborze pokarmu
 • Czym kierować się w wyborze sposobu żywienia nie tylko pod kątem wyboru diety (diety gotowe, domowe, BARF, żywienie mieszane), ale również sposobu jej podawania?
 • Jak liczyć zapotrzebowanie kaloryczne kota w zależności od wieku oraz wagi
 • W jaki sposób czytać etykiety karm gotowych i wyliczać zawartość kaloryczną gotowych produktów
 • Jakie są najczęstsze problemy zdrowotne związane z nieprawidłowym żywieniem i jak ich uniknąć
 • Jak żywienie wpływa na zachowanie kota i jak wykorzystać to do pracy behawioralnej z kotem
17:55 - 18:00
Zakończenie konferencji.

* Certyfikaty będą do odbioru już podczas II przerwy kawowej, a także po zakończeniu konferencji.

* Oba wykłady Amber Bateson będą tłumaczone na język polski.

* Wykłady będą prowadzone w formie prezentacji multimedialnej ilustrowanej licznymi materiałami zdjęciowymi i audiowizualnymi, nie przewidujemy zajęć praktycznych.

* Ze względu na formułę kongresu prosimy o pozostawienie kotów w domu lub w pokoju hotelowym. Przebywanie na sali wykładowej przez kilka godzin może negatywnie wpłynąć na kondycję zwierząt.

Co wyróżnia nasz Kongres?
 • Wskażemy techniki, które wykorzystuje behawiorystyka zwierząt – omawiamy metody tylko potwierdzone w praktyce, które rzeczywiście pojawiają się w gabinetach weterynaryjnych i behawiorystycznych.
 • Przez ostatnie pół roku prowadziliśmy szerokie konsultacje dotyczące problemów z zachowaniem kotów - podejmujemy tylko te zagadnienia, które są dla Państwa najważniejsze.
 • Będziesz mógł spotkać się z najlepszymi specjalistami w kraju i poznać stosowane przez nich rozwiązania w terapii zaburzeń behawioralnych.
 • Dzięki unikalnej praktycznej formule będziesz potrafił zastosować wiedzę pozyskaną podczas naszego wydarzenia w codziennej pracy.
Kto powinien wziąć udział?
 • Behawioryści, zoopsycholodzy, którzy spotykają się z wyzwaniem doboru właściwej terapii dla zwierząt z zaburzeniami zachowania i którym zależy na pozytywnych wynikach pracy,
 • Lekarze weterynarii, do gabinetów których trafia najwięcej pacjentów z zaburzeniami behawioralnymi,
 • Osoby, które chcą poznać najnowsze doniesienia z dziedziny terapii behawioralnej kotów,
 • Studenci, którzy chcą uzyskać dostęp do wiedzy z zakresu nowoczesnej psychologii zwierząt, poznać cenionych i znanych ekspertów oraz zawrzeć znajomości w środowisku profesjonalnych behawiorystów,
 • Wszyscy ci, którym zależy na dobrostanie kota.
Prelegenci
Małgorzata Biegańska-Hendryk

Technik weterynarii, koci behawiorysta, zoodietetyk psów i kotów. Od lat związana z poprawą losu zwierząt - najpierw, jako wolontariuszka fundacji, zajmowała się socjalizacją i adopcjami kotów, prowadząc przy tym szpital dla zwierząt wolno żyjących. Liczne kursy behawioralne pozwoliły na rozpoczęcie konsultacji z opiekunami w zakresie kocich zachowań. Swoją wiedze i doświadczenia zawarła w wydanym w 2015 roku poradniku "Co jest, kocie? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrozumieć swojego kota". Informacjami dotyczącymi opieki nad kotami dzieli się też na łamach branżowych czasopism. Właścicielka marki kocibehawioryzm.pl, prywatnie opiekunka 4 wspaniałych kotów.

Magdalena Chmielarz

Lekarz weterynarii, koci behawiorysta.

Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – studia ukończyła w 2010 roku. Po studiach rozpoczęła pracę w specjalistycznej całodobowej klinice weterynaryjnej, gdzie niejednokrotnie z wielkim poświęceniem ratowała kocie życie.

W 2013 roku ukończyła roczne studia podyplomowe „Kot: zachowania prawidłowe i zaburzenia behawioralne” – specjalistyczny kurs poświęcony psychologii oraz modyfikacji zachowania kotów.

Uczestniczy w seminariach i szkoleniach stale doskonaląc swój warsztat i podnosząc kwalifikacje zarówno w zakresie medycyny weterynaryjnej, jak i problemów dotyczących zachowania u kotów. Regularnie przegląda literaturę specjalistyczną polskich i zagranicznych autorów będąc dzięki temu na bieżąco z rzetelną i najnowszą wiedzą dotyczącą kota domowego.

Obecnie w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych psów i kotów.

Współzałożycielka Przychodni Weterynaryjnej Nasza powstałej w 2014 roku w Krakowie. W przychodni oprócz standardowej pracy lekarza weterynarii kładzie się duży nacisk na zapobieganie problemom behawioralnym już od wczesnych miesięcy życia a także edukuje opiekunów zwierząt.

Prowadziła wykłady dotyczące tematyki kotów z zakresu żywienia, pierwszej pomocy oraz warsztaty dotyczące urozmaicania środowiska kotów żyjących w domu.

Prywatnie opiekunka Kiry - 11 letniej kotki rasy europejskiej oraz adoptowanej niedawno z fundacji kilkunastoletniej kotki Blue.

Katarzyna Ganszczyk-Rawska

biolog, koci behawiorysta

Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Wrocławskiego (specjalizacja - zoologia), psychologii zwierząt w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz studiów podyplomowych „Kot: zachowania prawidłowe i zaburzenia behawioralne”.

Przez cały okres studiów skupiona na tematyce zachowań zwierząt, co zaowocowało początkowo pracą licencjacką na temat emocji ssaków, a następnie badaniami na temat zachowań stereotypowych i autoagresji, na podstawie których przygotowała pracę magisterską i dyplomową.

Praktykujący od 10 lat behawiorysta i zoopsycholog specjalizujący się w pracy z kotami przejawiającymi zaburzenia zachowania różnego typu. Autorka wystąpień na konferencjach branżowych oraz licznych publikacji i artykułów, które ukazały się m.in. w magazynach „Życie Weterynaryjne”, „Kocie Sprawy” i „Zoobiznes”. Twórczyni cyklu autorskich wykładów na temat kociego zachowania pt. "Zrozumieć kota".

Poza doskonaleniem warsztatu w oparciu o własną praktykę stale podnosi swoje kwalifikacje poprzez udział w licznych kursach, seminariach i kongresach oraz bieżące zgłębianie popularnej i specjalistycznej literatury branżowej.

Beata Leszczyńska

Praktykujący behawiorysta zwierząt COAPE i ekspert w zakresie terapii zachowań zwierząt towarzyszących. Wieloletni współpracownik COAPE Polska, wykładowca i tutor na Kursie Dyplomowym. Kurs Dyplomowy COAPE na licencji Centre Of Applied Ethology w Wielkiej Brytanii nadaje międzynarodowe kwalifikacje behawiorysty zwierzęcego, pozwalające na rozpoczęcie pracy polegającej na prowadzeniu terapii zachowania zwierząt towarzyszących.Jest biegłą sądową z zakresu zachowania zwierząt towarzyszących i wiceprezesem Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE. Od kilku lat pracuje jako ekspert i udziela porad w ramach portalu www.koty.pl . Autorka i współautorka wielu tłumaczeń o tematyce zwierzęcej. Część z nich jest dostępna na stronie www.hissteria.pl. Od 2009 r. prowadzi wraz z mężem prywatną praktykę w Katowicach.

lek. wet. Amber Batson

Od roku 1981 związana z pracą weterynaryjną. Absolwentka Royal Veterinary College w Londynie. Posiadająca liczne kwalifikacje w obszarze behawioryzmu: koni, psów i kotów.

Prowadzi szkolenia oraz naucza w obszarze behawioryzmu zwierząt zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na arenie międzynarodowej od 2006 roku, nadal pracując jako weterynarz i behawiorysta.

Celem Amber jest dostarczenie informacji, które pomogą poprawić dobrobyt świata. Ta idea przyświeca jej również jako ekspertowi prawnemu w sprawach dobrostanu zwierząt.

Pakiet uczestnika zawiera:

Prestiżowy certyfikat
każdy uczestnik konferencji otrzymuje certyfikat potwierdzający udział w wydarzeniu

Indywidualne konsultacje
w trakcie przerw każdy z Państwa będzie mógł porozmawiać z wykładowcami

Udział we wszystkich wykładach

Materiały konferencyjne
na temat poruszanych podczas konferencji zagadnień

Przerwy kawowe oraz lunch

Zobacz galerię zdjęć z pierwszej edycji Kongresu Behawioryzmu Zwierząt:
Konferencja odbędzie się 14 października 2017 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie (Aula Schumana UKSW, Kazimierza Wóycickiego 1/3)

Sprawdź dojazd ze swojej miejscowości:

Najczęściej zadawane pytania
Tak, można otrzymać dodatkowe rabaty przy zgłoszeniach mnogich z jednej firmy:
 • 3 osób – organizator udzieli 10% rabatu,
 • 4 osób – organizator udzieli 15% rabatu,
 • 5 osób – organizator udzieli 20% rabatu,
 • powyżej 5 osób – możliwa jest indywidualna negocjacja cen uczestnictwa.
Rabaty za zgłoszenia mnogie udzielane są od ceny podstawowej konferencji i nie łączą się z innymi rabatami. Więcej informacji pod numerem telefonu: 61 66 55 898 lub kontakt@kongresbehawiorystyczny.pl
Rabaty nie sumują się.
Rabaty naliczają się automatycznie przy rejestracji więcej niż jednego uczestnika na jednym formularzu zgłoszenia. Prosimy o kontakt w sytuacji zgłaszania więcej niż 5 osób – wtedy indywidualnie dobierzemy rabat.
Cena obejmuje udział w całodniowej konferencji oraz catering. Cena nie obejmuje noclegu i parkingu.
Podstawę płatności za konferencję stanowi wystawiona przez Organizatora faktura pro forma wysyłana na adres e-mail Zamawiającego w ciągu 5 dni od zgłoszenia. Możliwa jest płatność online bezpośrednio po wypełnieniu formularza zgłoszenia. W przypadku dokonania płatności przed terminem konferencji faktura VAT zostanie wysłana w ciągu 14 dni od zaksięgowania wpłaty.
Tak, każda osoba/firma zgłaszająca się do udziału w wydarzeniu otrzyma fakturę. Fakturę VAT wyślemy listownie, za pośrednictwem Poczty Polskiej w ciągu 7 dni od zaksięgowania płatności lub w przypadku braku wpłaty w terminie 7 dni od wydarzenia. Nie ma możliwości odbioru faktury VAT na miejscu konferencji.
W przypadku zmiany danych wystarczy przesłać pisemną informację na adres: forum.szkolenia@forum-media.pl podając dane umożliwiające identyfikację zamawiającego, np. numer faktury pro forma, zamówienia lub dokładne dane firmy oraz wskazać prawidłowe dane do wystawienia dokumentu. Zmiany danych jest możliwa przed wystawieniem faktury VAT (czyli przed dokonaniem wpłaty za konferencję, najpóźniej do 2 dni przed terminem konferencji).
W tej sytuacji przysługuje Tobie możliwość zmiany uczestnika. Poinformuj nas o tym pisemnie na adres: forum.szkolenia@forum-media.pl podając dane umożliwiające identyfikację, np. numer Klienta lub numer NIP firmy. Zmiany uczestnika możesz dokonać najpóźniej na 1 dzień przed szkoleniem/konferencją.
Udział w konferencji można zgłaszać do 13 października 2017 r.
W ciągu 3 dni roboczych od dostarczenia Organizatorowi formularza zgłoszenia, Zamawiający otrzyma potwierdzenie wpisania na listę uczestników konferencji drogą mailową. W przypadku braku odpowiedzi uczestnik proszony jest o kontakt z organizatorem pod numerem 61 66 55 898 lub mailowo kontakt@kongresbehawiorystyczny.pl.
Szczegółowe informacje zostaną wysłane najpóźniej w terminie 5 dni przed konferencją, dodatkowo na stronie internetowej dedykowanej naszej konferencji www.kongresbehawiorystyczny.pl znajdą Państwo wszystkie istotne informacje.
Nieuregulowanie płatności przed terminem konferencji nie jest równoznaczne z rezygnacją z uczestnictwa w konferencji. Jeśli uczestnik nie może wziąć udziału w konferencji, musi złożyć pisemną rezygnację na adres: kontakt@kongresbehawiorystyczny.pl lub listownie na adres Forum Media Polska, ul. Polska 13, 60-595 Poznań
 • W przypadku pisemnej rezygnacji z udziału w konferencji wcześniej niż 30 dni przed terminem konferencji uczestnik nie ponosi żadnych kosztów. W przypadku opłacenia wcześniej uczestnictwa wpłata zostanie zwrócona w ciągu 14 dni od otrzymania rezygnacji w formie pisemnej.
 • Jeżeli uczestnik złoży pisemną rezygnację do 11 września 2017 r. nie zostanie obciążony żadnymi kosztami.
 • Jeżeli uczestnik złoży pisemną rezygnację po 11 września 2017 r., a przed 4 października 2017 r. zostanie obciążony tylko kosztami administracyjnymi w wysokości 225 zł brutto/osobę.
 • Osoby, które nie odwołają pisemnie swojego udziału do 4 października 2017 r., a nie wezmą udziału w Kongresie, zostaną obciążone pełnymi kosztami uczestnictwa na podstawie wystawionej im faktury.
W przypadku opłacenia wcześniej uczestnictwa wpłata zostanie zwrócona w ciągu 14 dni od otrzymania rezygnacji w formie pisemnej.
Konferencja odbędzie się 14 października 2017 r. w UKSW Aula Schumana, ul. Wóycickiego 1/3 Warszawa
Przewidywany czas trwania konferencji: 9:00-18:00. W trakcie konferencji przewidujemy trzy przerwy.
Certyfikat wręczymy Tobie osobiście w dniu wydarzenia. Wszystkie osoby, które podpisały się na liście uczestników otrzymają zaświadczenie po zakończeniu programu szkolenia/konferencji.
Partnerzy:

Patronat merytoryczny:

PRZEJDŹ DO AKTUALNEJ EDYCJI KONGRESU BEHAWIORYZMU ZWIERZĄT!

PRZEJDŹ >>